Stroje lat 40 były skrojone tak, by podkreślać kobiecą talię. Ubrania były zatem obowiązkowo dopasowane w pasie. Lata 40 spopularyzowały trend na posiadanie talii osy, którą panie podkreślały wszelkimi sposobami, między innymi poprzez przewiązywanie talii paskiem. W tamtym okresie długość kobiecych spódnic i sukienek nadal pozostawała skromna. 

33-horzc28ab0180f31fe5d444c776f2f166ae7Dzienne stroje sięgały do połowy kobiecej łydki, natomiast wieczorami panie przywdziewały długie suknie z odsłoniętymi plecami i ramionami. Bardzo modne w latach 40 były zarówno zwiewne, rozkloszowane sukienki, jak i takie, które dopasowywały się do kobiecych kształtów. Lata 40 przyniosły również ze sobą trend, dotyczący noszenia prostych bluzek z kołnierzykami, w połączeniu z dopasowanymi w talii marynarkami, do których zakładało się również kapelusze i i buty na słupku. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że jest to okres II wojny światowej. Miało to wpływ na styl ówczesnych kobiet. Początek lat 40 to bardziej stonowane kroje, marynarki i płaszcze w męskim stylu. Kobiety unikały biżuterii i mocnego makijażu. Dopiero Christian Dior zrewolucjonizował świat kobiet i ich sposób na postrzeganie mody w tym trchristiandiorlata50udnym czasie. Dekadę tą można podzielić na dwa nurty: modę przeróbkową w czasie wojny i powrót do luksusu po 1945 roku.

W latach 40 zaczął również tworzyć się nowy trend, który znany jest także nam – pin up girls. Były to piękne i uśmiechnięte dziewczyny, ubrane w rozkloszowane sukienki lub w skąpe stroje/bieliznę. Pojawiały się na plakatach, które mężczyźni przypinali do ścian (stąd też nazwa). Jedną ze stylizacji na pin up girl jest stylizacja ,,marynarska”, dla której charakterystyczne są biel, granat i czerwień lub ,,cukierkowa”, w której dominują rozkloszowane sukienki w kwiaty lub groszki. Często pojawiał się motyw wisienek czy kokardek. W następstwie odkrycia nowego materiału – nylonu – rozpoczęto produkcję nowoczesnych pończoch ze szwem o nowych walorach użytkowych. W 1946 roku we Francji pojawiły się po raz pierwszy stroje kąpielowe, które na początku wywołały skandal obyczajowy. Koniec dekady to szał na spódnice, sukienki i kostiumy w kratkę oraz pepitkę.

c5af1fa94ed896db1274b7434ad9775f

Nazwiska, które należy znać:

  • Christian Dior – na nowo ustanowił Paryż stolicą mody. Dzięki niemu odrodziła się wielka moda. Stworzył styl New Look (szeroka spódnica na usztywnionej halce, talia osy). Na nowo wprowadził do mody glamour. Jego kreacje obwieszczały koniec wojny.
  • Bonnie Cashin – z kozaków uczyniła jeden z najważniejszych dodatków
  • Claire Mccardell – autorka pierwszej amerykańskiej kolekcji sportowej dla kobiet.